Komisija je u ime EU-a u nedjelju 3. prosinca službeno potvrdila međunarodnu deklaraciju o klimi i zdravlju. Deklaracija je potvrđena u Ujedinjenim Arapskim Emiratima u kontekstu Dana zdravlja COP28, na prvom ministarskom sastanku o klimi i zdravlju, uz sudjelovanje izvršnog potpredsjednika za europski zeleni plan, međuinstitucijske odnose i predviđanja Maroša Šefčoviča. Ministri i ministrice raspravljali su o načinima rješavanja utjecaja klimatskih promjena na zdravlje i zdravstvene sustave politikama i ulaganjima.
Procjenjuje se da je s ljetom 2022. i toplinskim valom u Europi povezano 62 000 smrtnih slučajeva. Osim toga, porast temperature donosi nove prijetnje našem kontinentu, uključujući bolesti koje prenose komarci. Kao primjer mjera za rješavanje tog izazova, Komisijino tijelo za pripravnost i odgovor na zdravstvene krize (HERA) ulaže 120 milijuna eura kako bi se poboljšala dostupnost medicinskih protumjera za vektorske bolesti.
Deklaracija o klimi i zdravlju međunarodni je poziv na djelovanje kako bi se riješio problem negativnog učinka klimatskih promjena na ljudsko zdravlje. Svi su se potpisnici obvezali da će raditi na postizanju održivijih zdravstvenih sustava otpornijih na klimatske promjene te da će učiniti više kako bi se zaštitili oni koji su najranjiviji i pogođeni klimatskom krizom.
Maroš Šefčovič, izvršni potpredsjednik zadužen za europski zeleni plan, međuinstitucijske odnose i predviđanja, izjavio je: Klimatska kriza zahtijeva globalni odgovor u području zdravlja, kao i u svim drugim područjima politike. Klimatske promjene imaju golem utjecaj na zdravlje, posebno za najranjivije. Ova je Deklaracija korak prema integriranom pristupu između zdravstvenih i klimatskih strategija, što je ključno za osiguravanje održive budućnosti našeg planeta i njegovih građana.
Povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane Stella Kyriakides izjavila je: Zdravstvene posljedice klimatskih promjena sve su očitije u EU-u i diljem svijeta. EU je čvrsto usmjeren na rješavanje zdravstvenih prijetnji koje predstavljaju klimatske promjene s pomoću pristupa „Jedno zdravlje” te pozdravljamo predanost globalnih partnera toj zajedničkoj odgovornosti. Moramo surađivati kako bismo naše zdravstvene sustave učinili otpornijima na klimatske promjene i spremnijima pružiti potporu najranjivijim skupinama stanovništva u našoj zdravstvenoj uniji i svijetu.