Komisija je danas objavila izvješće o Direktivi EU-a o elektroničkom izdavanju računa iz kojeg je vidljiva ključna uloga elektroničkog izdavanja računa u pojednostavnjenju prekograničnih postupaka izdavanja računa, poticanju učinkovitosti i smanjenju troškova u EU-u i izvan njega.
U izvješću je utvrđeno da javne uprave svih država članica EU-a sada prihvaćaju e-račune koji su u skladu s europskom normom za elektroničko izdavanje računa za ugovore o javnoj nabavi. Time se smanjuju troškovi i vrijeme potrebno za obradu plaćanja za poduzeća koja sudjeluju u javnoj nabavi.
Nadalje, u danas objavljenom dokumentu navodi se da se učinak Direktive o elektroničkom izdavanju računa proširio i izvan javnog sektora, što je potaknulo uvođenje elektroničkog izdavanja računa u transakcijama među poduzećima (B2B). Učinak nedavnih politika koje obuhvaćaju upotrebu standarda i modela EU-a za elektroničko izdavanje računa, uključujući paket prijedloga „PDV u digitalnom dobu”, osigurat će još integriranije i usklađenije okruženje za elektroničko izdavanje računa.
Naposljetku, izvješće pokazuje da se pristup EU-a primjenjuje i izvan EU-a, u Australiji, Japanu, Maleziji, Novom Zelandu i Singapuru. Te su zemlje svoje nacionalne specifikacije elektroničkog izdavanja računa temeljile na europskoj normi.
Direktivom o elektroničkom izdavanju računa, donesenom 2014., postavljaju se temelji za povezanije, interoperabilnije i učinkovitije europsko okruženje za elektroničko izdavanje računa, čime se dodatno napreduje prema potpuno integriranom i digitaliziranom jedinstvenom tržištu.