Komisija je danas predložila sveobuhvatnu strategiju za jačanje položaja industrije EU-a u području naprednih materijala, ključne razvojne tehnologije koja je iznimno važna za zelenu i digitalnu tranziciju. U Komunikaciji o naprednim materijalima za vodeći položaj industrije navode se konkretni koraci kojima se omogućuje usklađivanje prioriteta u području istraživanja i inovacija i ulaganja u EU-u, čime se osigurava tehnološko vodstvo Europe u tom području. Ta inicijativa, koju očekuju države članice i industrija, prvi je korak prema zajedničkom europskom pristupu naprednim materijalima kojom se postavljaju temelji za daljnje djelovanje.

Napredni materijali namjerno su dizajnirani i izrađeni za postizanje vrhunskih performansi ili posebnih funkcija, koji se zahvaljujući današnjem znanstvenom razumijevanju i računalnoj snazi razvijaju nezabilježenom brzinom. Ključni su, primjerice, za inovacije u području energetike, elektronike, građevinarstva i mobilnosti te time i za zelenu i digitalnu tranziciju. Očekuje se da će se prva verzija popisa istraživačkih područja s vremenom proširiti u dijalogu s Tehnološkim vijećem.

Očekuje se da će se u narednim godinama znatno povećati potražnja za naprednim materijalima, na primjer za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, baterija, zgrada s nultim emisijama, poluvodiča, lijekova i medicinskih uređaja, satelita, svemirskih lansirnih uređaja, zrakoplova ili za druge dvojne namjene i obrambenu opremu.

Cilj je strategije povećati dugoročnu konkurentnost EU-a osiguravanjem da Unija postane predvodnik u novim tehnologijama materijala te podupiranjem kapaciteta za njihov razvoj, ispitivanje i uvođenje. Tim će se mjerama ojačati i otvorena strateška autonomija i gospodarska sigurnost EU-a smanjenjem ovisnosti o kritičnim materijalima njihovim zamjenom ili poticanjem njihova recikliranja i ponovne uporabe.

U Komunikaciji se predlažu mjere u okviru pet glavnih stupova koje treba provesti zajedno s državama članicama EU-a, dionicima iz industrije i drugim ključnim dionicima:

1)       Jačanje europskog istraživačkog i inovacijskog ekosustava u području naprednih materijala.

2)       Ubrzavanje stavljanja inovativnih materijala na tržište. To uključuje razvoj „zajedničkih materijalnih dobara”, europske digitalne infrastrukture za istraživanje i inovacije naprednih materijala. Znatno će ubrzati projektiranje, razvoj i testiranje novih naprednih materijala u kontroliranom okruženju, uz upotrebu umjetne inteligencije.

3)       Povećanje kapitalnih ulaganja i pristupa financiranju. U okviru tog paketa mjera EU će uspostaviti novo partnerstvo s industrijom u okviru programa Obzor Europa s ciljem ulaganja u iznosu od 500 milijuna eura za razdoblje 2025. – 2027., pri čemu će najmanje 250 milijuna eura dolaziti iz privatnih izvora.

4)       Poticanje proizvodnje i upotrebe naprednih materijala. To uključuje javnu nabavu za inovacije, utvrđivanje normi i pokretanje Akademije za napredne materijale u suradnji s Europskim institutom za inovacije i tehnologiju kako bi se osiguralo da europska radna snaga posjeduje potrebne vještine.

5)       Osnivanje Tehnološkog vijeća za napredne materijale koje će savjetovati o usmjeravanju ove inicijative s državama članicama, zemljama pridruženima programu Obzor Europa i industrijom.

Više informacija

Priopćenje za medije

Komunikacija o naprednim materijalima za vodeći položaj industrije

Informativna brošura

Internetska stranica o naprednim materijalima

Rezultati inovativnih istraživanja koja financira EU u području naprednih materijala

Leave A Comment