I’m every woman, it’s all in me! Danas slavimo snagu, hrabrost, požrtvovnost i doprinos žena diljem svijeta.
Međunarodni dan žena globalni je dan kojim se slave društvena, ekonomska, kulturna i politička postignuća žena. Podsjetnik na ogroman napredak koji su žene postigle kroz desetljeća. Od borbe u svojim domovima za ravnopravnost i poštovanje do borbe na ulicama za pravo glasa i za pravo rada, žene bez borbe i zauzimanja samih za sebe nisu dobile ništa servirano. Najutjecajnija žena u politici u Europskoj uniji svakako je aktualna predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen. Njezin mandat započeo je u prosincu 2019. godine te je tako postala prva predsjednica Komisije. U Komisiji je još 12 žena članica: Margrethe Vestager, izvršna potpredsjednica Europske Komisije za Europu prilagođenu digitalnom dobu, Dubravka Šuica, potpredsjednica Europske komisije za demokraciju i demografiju, Vera Jourova, potpredsjednica Komisije za vrijednosti i transparentnost, Elisa Ferreira, povjerenica Komisije za Koheziju i reforme, Stella Kyriakides, povjerenica za zdravlje i sigurnost hrane, Helena Dalli, povjerenica za ravnopravnost, Iliana Ivanova, povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade, Mariead McGuinness, povjerenica za financijske usluge i financijsku stabilnost, Kadri Simson, povjerenica za energetiku, Jutta Urpilainen, povjerenica za međunarodna partnerstva, Adina Valean, povjerenica za promet i Ylva Johansson, povjerenica za unutarnje poslove.
Također, na čelu još jedne europske institucije je upravo žena: Roberta Metsola, aktualna predsjednica Europskog parlamenta. Vodstvo Europske središnje banke je također 2019. godine preuzela žena, Christine Lagarde. Emily O’Reilly europska je ombudsmanica .
I u Hrvatskoj žene drže rukovodeće pozicije, pa je tako aktualna voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj Andrea Čović Vidović, a njena novoizabrana nasljednica Zrinka Ujević. Maja Ljubić Kutnjak voditeljica je Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj.
Iako se Europska unija bori za ravnopravnost spolova i provodi mnoštvo politika i programa kako bi žene bile što zastupljenije te kako bi mogle uživati sva svoja prava u potpunosti, spolna diskriminacija je još uvijek problem na kojem se intenzivno radi.
Ne moramo se vraćati u prošlost da bi razumjeli zašto na današnji datum obilježavamo rodnu ravnopravnost. Rodna diskriminacija se događa i danas, svuda oko nas. Osvrnite se oko sebe, ali ne samo danas radi formalnosti, već u svakom trenutku držite oči širom otvorene i primijetit ćete svoju majku, sestru, prijateljicu, kolegicu, nepoznanicu na putu. Svaka od tih žena ima svoju priču, svoju borbu i svaka od njih je neizmjerno važna. Obvezni smo podržati i ohrabriti sve žene koje trpe diskriminaciju, nasilje ili ograničenja u ostvarivanju svojih potencijala. Pomozimo si međusobno, ujedinjene u borbi za ravnopravnost.
Danas i svaki dan vidimo, priznajmo, poštujmo i slavimo žene, koje svojom snagom mijenjaju svijet.
Neka ovaj osmi mart bude podsjetnik na sve ono što je od strane žena i za žene postignuto tijekom povijesti, a u svojoj svakodnevici ujedinjeni nastavimo podržavati borbu za ravnopravnost i poštovanje.