Kako bi išao u korak s promjenama na tržištu hrane u EU-u i potrošačima omogućio zdravu prehranu, Europski parlament odobrio je izmjenu postojećih pravila o sastavu, označivanju i proizvodnji meda, voćnih sokova, džemova, marmelade i mlijeka.

Izmjena EU-ovih „direktiva o doručku” donosi:

  • stroža pravila za označivanje meda
  • više voća u džemovima
  • manje šećera u voćnim sokovima
  • mogućnost proizvodnje mlijeka s djelomično ili potpuno uklonjenom vodom bez laktoze

Koje su promjene za određenu hranu

Med

Prema novim pravilima, više neće biti dovoljno samo navesti dolazi li med iz EU-a ili ne. Trebat će navesti zemlje podrijetla, silaznim redoslijedom od države iz koje dolazi najveći udio meda do države iz koje dolazi najmanji udio meda, s točno naznačenim udjelima.

Zbog mogućih prevara i dodavanja šećera u proizvode od meda od strane nekih proizvođača, EU želi poboljšati kontrole i razviti metode otkrivanja takvih praksi. Također želi uvesti sustav praćenja koji omogućava praćenje meda natrag do pčelara ili uvoznika.

Voćni sokovi

Zahvaljujući pravilima EU-a, razlika između voćnih nektara koji mogu sadržavati dodani šećer i voćnih sokova koji to ne mogu već postoji. Međutim, mnogi Europljani nisu svjesni te razlike. Upravo zbog toga, dozvolit će se korištenje etikete na kojima je naznačeno da voćni sokovi sadrže „samo prirodne šećere”.

Ako se ukloni najmanje 30 posto prirodnih šećera, sokovi se mogu označiti kao „voćni sok sa smanjenim sadržajem šećera”. Proizvođači koji koriste takve etikete ne mogu upotrebljavati sladila kako bi promijenili okus, teksturu ili kvalitetu svojih proizvoda.

Džemovi i marmelade

Minimalni sadržaj voća u džemovima će se povećati, te će u njima biti manje šećera.

Džemovi će morati sadržavati najmanje 450 g voća po kilogramu (prije je to bilo 350 g), dok će visokokvalitetni „ekstra džemovi” morati sadržavati najmanje 500 g voća po kilogramu (prije je bilo 450 g).

Izraz „marmelada” trenutačno se koristi samo za džemove od agruma, ali nova pravila dozvoljavaju njegovo korištenje za bilo kakvu vrstu voćnih džemova, u skladu s lokalnim tradicijama i preferencijama.

Dehidrirano mlijeko

EU će odobriti proizvodnju dehidriranog mlijeka sa smanjenom razinom laktoze. Dehidrirano mlijeko obuhvaća različite vrste mlijeka sa smanjenim sadržajem vode, a može biti i u krutom obliku.

Kontekst i sljedeći koraci

„Direktive o doručku”, koje su trenutačno na snazi, donose niz pravila kojima se uređuju opis, definicija, svojstva i označivanje različitih prehrambenih proizvoda – kakaa i čokoladnih proizvoda, šećera, meda, voćnih sokova, dehidriranog mlijeka, kave, ekstrakta cikorije, voćnih džemova, želea, marmelade i zaslađenog kesten pirea.

EU ih je uveo kako bi ujednačio pravila u svim državama članicama, zaštitio potrošače i izbjegao nepošteno tržišno natjecanje. Postojeća pravila starija su od 20 godina, pa je Europska komisija u travnju 2023. predložila njihovu izmjenu.

Parlament i Vijeće postigli su dogovor o izmjeni četiriju od sedam „direktiva o doručku” u siječnju 2024. Parlament ga je odobrio u travnju 2024. Novi zakon stupa na snagu 20 dana nakon njegova službenog donošenja, a države članice EU-a moraju primijeniti nova pravila u roku od dvije godine.

Leave A Comment