Reformom danas usvojenom učinit će tržište električne energije EU-a stabilnijim, cjenovno pristupačnijim i održivijim.
Mjere sadržane u uredbi i direktivi, koje su već dogovorene s Vijećem, usvojene su s 433 glasa za, 140 protiv i 15 suzdržanih (uredba), te 473 gasa za, 80 protiv and 27 suzdržanih (direktiva).
Ovim će se zakonodavstvom zaštititi potrošači od nestabilnih cijena. Zastupnici su se pobrinuli da potrošači imaju pravo pristupa ugovorima s fiksnom cijenom ili ugovorima s dinamičnim cijenama te da dobiju važne informacije o opcijama na koje se obvezuju. Dobavljači neće moći jednostrano mijenjati uvjete ugovora.
Zastupnici su također osigurali da zemlje EU-a mogu zabraniti opskrbljivačima smanjenje opskrbe ugroženih kupaca električnom energijom, uključujući tijekom sporova između opskrbljivača i kupaca.
Ugovori za kompenzaciju razlike
Zakonodavstvom su predviđeni takozvani „ugovori za kompenzaciju razlike” ili jednakovrijedni sustavi s istim učinkom kako bi se potaknula energetska ulaganja. U ugovoru za kompenzaciju razlike javno tijelo proizvođaču energije nadoknađuje štetu ako tržišne cijene previše padnu, ali im i naplaćuje ako su cijene previsoke. Uporaba ugovora za kompenzaciju razlike bit će dopuštena u svim ulaganjima u novu proizvodnju električne energije, bilo iz obnovljivih ili nuklearnih izvora.
Kriza cijena električne energije
U tekstu se utvrđuje mehanizam za proglašenje krize cijena električne energije. U situaciji s vrlo visokim cijenama i pod određenim uvjetima EU može proglasiti krizu cijena električne energije na regionalnoj razini ili razini EU-a, omogućujući državama članicama da poduzmu privremene mjere za određivanje cijena električne energije za srednja i mala poduzeća i energetski intenzivne industrijske potrošače.
Izjava
„Ova reforma stavlja građane na prvo mjesto u modelu tržišta električne energije. Tekst uključuje mjere za zaštitu građana, posebno onih najranjivijih, te za ubrzavanje uvođenja obnovljivih izvora energije. Parlament je napravio korak naprijed u demokratizaciji energije, stvarajući model tržišta kojim se odgovara na neuspjehe koje je razotkrila energetska kriza. Svi potrošači, uključujući mikro, mala i srednja poduzeća, imat će pristup dugoročnim, pristupačnim i stabilnim cijenama”, izjavio je zastupnik u Europskom parlamentu Nicolás González Casares (S&D, Španjolska).
Sljedeći koraci
Nakon odobrenja Parlamenta Vijeće također mora formalno usvojiti tekst kako bi postao zakon.
Kontekst
Cijene energije rastu od sredine 2021., u početku u kontekstu gospodarskog oporavka nakon pandemije bolesti COVID-19. Međutim, cijene energije naglo su porasle zbog problema u opskrbi plinom nakon što je Rusija pokrenula rat protiv Ukrajine u veljači 2022. Visoke cijene plina imale su neposredan učinak na cijene električne energije jer su međusobno povezane u okviru sustava rangiranja na temelju ekonomskih kriterija, u kojem najskuplji izvor energije (obično na bazi fosilnih goriva) određuje ukupnu cijenu električne energije.