Zastupnici su u četvrtak usvojili planove za olakšavanje uvođenja plina iz obnovljivih izvora te niskougljičnog plina, uključujući vodik, na tržište plina u EU-u.
Cilj je nove direktive i uredbe o tržištima plina i vodika dekarbonizacija energetskog sektora EU-a poboljšanjem proizvodnje i integracije plinova iz obnovljivih izvora i vodika.
Te su mjere osmišljene kako bi se osigurala opskrba energijom narušena geopolitičkim napetostima, posebno ratom Rusije protiv Ukrajine, i odgovorilo na klimatske promjene. U pregovorima s Vijećem o direktivi zastupnici su se usredotočili na osiguravanje odredbi o transparentnosti, pravima potrošača i potpori osobama kojima prijeti energetsko siromaštvo. Na plenarnoj sjednici usvojena je direktiva s 425 glasa za, 64 protiv i 100 suzdržanih.
Novom uredbom, usvojenom s 447 glasova za, 90 protiv i 54 suzdržanih, ojačat će se mehanizmi za pravedno određivanje cijena i stabilnu opskrbu energijom te će se državama članicama omogućiti da ograniče uvoz plina iz Rusije i Bjelarusa. Zakonodavstvom će se uvesti zajednički sustav nabave plina kako bi se izbjeglo tržišno natjecanje među državama članicama i pilot-projekt za jačanje tržišta vodika u EU-u na pet godina.
Jedan od ciljeva iz Uredbe je povećanje ulaganja u infrastrukturu za vodik, posebno u rudarske regije, čime se promiče prijelaz na održive izvore energije kao što su biometan i niskougljični vodik.
Izjave
„Europska industrija čelika i kemijska industrija, koje je teško dekarbonizirati, bit će u središtu razvoja europskog tržišta vodika”, rekao je vodeći zastupnik u Europskom parlamentu za direktivu Jens Geier (S&D, Njemačka). To će omogućiti postupno ukidanje industrije fosilnih goriva, osiguravanje europske konkurentnosti i očuvanje radnih mjesta u održivom gospodarstvu. Pravila razdvajanja za operatore mreže za vodik odgovarat će postojećim najboljim praksama na tržištu plina i električne energije.”
Vodeći zastupnik u Europskom parlamentu u vezi s uredbom Jerzy Buzek (EPP, Poljska) izjavio je: „Novom će se uredbom sadašnje energetsko tržište pretvoriti u tržište energije koje se prvenstveno temelji na dvama izvorima – zelenoj električnoj energiji i zelenim plinovima. To je ogroman korak prema ostvarenju ambicioznih klimatskih ciljeva EU-a i povećanju konkurentnosti EU-a na globalnim tržištima. Uveli smo pravnu mogućnost da države članice EU-a prestanu uvoziti plin iz Rusije ako postoji sigurnosna prijetnja, što im daje alat za postupno ukidanje naše ovisnosti o opasnom monopolistu.“
Sljedeći koraci
Vijeće će sada morati službeno usvojiti oba teksta prije objave u Službenom listu.
Kontekst
Zakonodavni paket odražava sve veće klimatske ambicije EU-a, kako je utvrđeno u europskom zelenom planu i njegovu paketu „Spremni za 55 %”. Cilj je ažurirane direktive dekarbonizacija energetskog sektora i uključuje odredbe o pravima potrošača, operatorima prijenosnih i distribucijskih sustava, pristupu treće strane i integriranom planiranju mreže te neovisnim regulatornim tijelima. Ažuriranom uredbom poticat će se postojeća infrastruktura za prirodni plin na integraciju većeg udjela vodika i plinova iz obnovljivih izvora s pomoću visokih carinskih popusta. Uključuje odredbe za olakšavanje miješanja vodika s prirodnim plinom i plinovima iz obnovljivih izvora te bolju suradnju EU-a u području kvalitete i skladištenja plina.