Europske građanske inicijative su: „Stop Cruelty Stop Slaughter” (Stop okrutnosti, stop klanju) i „Stop Fake Food: Origin on Label” (Stop lažnoj hrani: podrijetlo na etiketi).
Organizatori inicijative „Stop Cruelty Stop Slaughter” (Stop okrutnosti, stop klanju) pozivaju Komisiju da uvede poticaje za proizvodnju biljnih bjelančevina, uključujući mlijeko na biljnoj bazi i zamjene za jaja, kao i laboratorijski uzgojenog mesa. Traže i smanjenje broja životinja na stočarskim gospodarstvima i postupno zatvaranje svih takvih gospodarstava.
Organizatori inicijative „Stop lažnoj hrani: podrijetlo na etiketi” pozivaju Komisiju da predloži mjere kojima bi se europskim potrošačima osigurao pristup transparentnim informacijama o hrani koju kupuju i ispunila njihova očekivanja u pogledu kvalitete i održivosti hrane. Inicijativa poziva i na jasno i izričito označivanje podrijetla za sve proizvode te na dosljedno poštovanje ekoloških, zdravstvenih i radnih standarda na unutarnjem tržištu.
Obje europske građanske inicijative ispunjavaju formalne uvjete utvrđene u relevantnim propisima. Komisija stoga smatra da su pravno prihvatljive. Komisija u ovoj fazi još nije analizirala meritum prijedloga.
Odluka o registraciji određene inicijative temelji se na pravnoj analizi njezine prihvatljivosti u skladu s Uredbom o europskoj građanskoj inicijativi. Njome se ne prejudiciraju pravni ni politički zaključci Komisije o tim inicijativama ni mjere koje bi Komisija eventualno poduzela ako bilo koja od tih inicijativa dobije potrebnu potporu barem milijun europskih građana.
U sadržaju inicijativa izražavaju se isključivo stajališta skupine organizatora, koja se ni na koji način ne mogu smatrati stajalištima Komisije.
Sljedeći koraci
Nakon današnje registracije organizatori moraju u roku od šest mjeseci početi prikupljati potpise. Prikupi li se za određenu inicijativu u roku od godinu dana najmanje milijun potpisa i dosegne minimalni broj potpisa u najmanje sedam država članica, Komisija će morati reagirati. Komisija će morati odlučiti hoće li postupiti prema zahtjevu iz inicijative, a odluku u svakom slučaju mora obrazložiti.
Kontekst
Europska građanska inicijativa uvedena je Ugovorom iz Lisabona kao instrument kojim građani mogu utjecati na politički program. Službeno je pokrenuta u travnju 2012. Ako neku europsku građansku inicijativu nakon njezine službene registracije podrži milijun građana iz najmanje sedam država članica Unije, oni mogu pozvati Europsku komisiju da predloži pravne akte u područjima u kojima ima ovlasti za djelovanje. Inicijativa je prihvatljiva ako: 1. ne izlazi očito iz okvira ovlasti Komisije da podnese prijedlog pravnog akta, 2. nije očito uvredljiva, neozbiljna ili zlonamjerna te 3. nije očito u suprotnosti s vrijednostima Unije.
Od uvođenja instrumenta europske građanske inicijative Komisija je registrirala 116 inicijativa.
Više informacija
„Stop Cruelty Stop Slaughter” (Stop okrutnosti, stop klanju)
Stop lažnoj hrani: podrijetlo na etiketi
Statistički podaci o europskim građanskim inicijativama
Europske građanske inicijative za koje se trenutačno prikupljaju potpisi