Jeste li primijetili da su se čepovi na plastičnim bocama u zadnje vrijeme promijenili? To je tek jedna od mjera za suzbijanje onečišćenja plastikom. Plastika je u našem gospodarstvu važan materijal koji svakodnevno koristimo, ali ako se pogrešno koristi, može negativno utjecati na okoliš i zdravlje.

Plastične boce za jednokratnu uporabu koje se prodaju u EU-u od 3. srpnja moraju imati pričvršćene čepove ili poklopce. Ta naizgled mala promjena mogla bi imati golem učinak. Plastični čepovi i poklopci dio su gotovo 26 milijuna tona plastičnog otpada proizvedenog svake godine u Europi, a većina završava na svjetskim plažama. Oko 80 % morskog otpada čini plastika. Zašto su čepovi promijenjeni? To je samo jedan od ishoda propisa EU-a o plastici za jednokratnu uporabu.

Taj je propis dio šire strategije EU-a za plastiku radi zaštite okoliša i ljudskog zdravlja tako što će se smanjiti onečišćenje plastikom i morski otpad te ubrzati naš prelazak na kružno gospodarstvo koje učinkovito iskorištava resurse u području plastike. U strategiji se utvrđuje kako EU planira smanjiti plastični otpad u cijelom spektru proizvodnje plastike. Direktiva o plastici za jednokratnu uporabu nije „protiv plastike”. Njome se nastoji suzbiti neodrživa uporaba plastike i njezino bacanje u okoliš. U nastavku su neka od područja u kojima EU radi na smanjenju onečišćenja plastikom.

Plastika za jednokratnu uporabu

Plastični proizvodi za jednokratnu uporabu koriste se kratko ili samo jednom prije bacanja. U skladu s pravilima EU-a o plastici za jednokratnu uporabu EU nastoji spriječiti korištenje deset plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu koji se najčešće nalaze na europskim plažama te promiče održive alternative.

Riječ je o sljedećih 10 predmeta:

  • štapići za uši
  • pribor za jelo, tanjuri, slamke i štapići za miješanje
  • baloni i štapovi za balone
  • posude za hranu
  • čaše za napitke
  • spremnici za napitke
  • opušci
  • plastične vrećice
  • vrećice i omoti
  • vlažne maramice i higijenski predmeti.

Ako su održive alternative lako dostupne i cjenovno pristupačne, plastični proizvodi za jednokratnu uporabu zabranjeni su na tržištu EU-a. To se odnosi na štapiće za uši, pribor za jelo, tanjure, slamke, štapiće za miješanje pića, štapove za balone, posude za hranu i piće od ekspandiranog polistirena i sve proizvode od oksorazgradive plastike. Kad je riječ o drugim plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu, EU nastoji njihovo korištenje ograničiti, primjerice uvođenjem zahtjeva za dizajn, kao što je pričvršćivanje čepova na boce.

Plastične vrećice

Lagane plastične vrećice za nošenje često se koriste samo jednom, a za njihovu potpunu razgradnju u prirodnom okolišu potrebne su stotine godina. To je jedan od deset predmeta koji se u Europi najčešće bacaju u okoliš. U skladu s Direktivom o plastičnim vrećicama EU od država članica zahtijeva da poduzmu mjere kako bi ograničile potrošnju laganih plastičnih vrećica za nošenje i postigle ciljeve godišnje potrošnje. Njome se također propisuje da zemlje EU-a ne smiju dopustiti besplatnu ponudu takvih plastičnih vrećica na prodajnom mjestu robe ili proizvoda, osim ako postoji jednako učinkovita alternativa.

Plastična ambalaža

Pravilima EU-a o ambalaži usklađuju se nacionalne mjere za dizajn ambalaže i gospodarenje ambalažnim otpadom te se postiže visoka razina zaštite okoliša. Zadnjom izmjenom tih pravila ažurirane su mjere za sprečavanje proizvodnje ambalažnog otpada i promicanje ponovne uporabe, recikliranja i drugih oblika oporabe ambalažnog otpada umjesto njegova konačnog odlaganja. Pravilima se utvrđuje cilj recikliranja 50 % plastične ambalaže do 2025. i 55 % do 2030.

Mikroplastika

Mikroplastiku čine mali komadi plastike, obično manji od 5 mm. Postojani su, vrlo mobilni i teško ih je ukloniti iz prirode. Sve je više mikroplastike u okolišu, među ostalim u moru i tlu, kao i u hrani i vodi za piće. Procjenjuje se da se u okoliš svake godine nenamjerno ispusti dovoljno mikroplastike da se napuni između 200 i 600 olimpijskih bazena.

Europska komisija je 2023. u skladu s Uredbom REACH ograničila namjerno dodavanje mikroplastike proizvodima i donijela prijedlog propisa o sprečavanju gubitaka plastičnih peleta u okolišu. EU nastoji smanjiti ispuštanje mikroplastike za 30 % do 2030.

Želite li pomoći? 

Europska unija svake godine u partnerstvu s Ujedinjenim narodima i Štrumpfovima u cijelom svijetu organizira akcije čišćenja plaža i obala rijeka u okviru kampanje za senzibilizaciju #EUBeachCleanup. Pridružite se akciji u blizini ili pokrenite vlastitu akciju čišćenja!

Više informacija

Politika EU-a u području plastike 

Strategija za plastiku

Plastika za jednokratnu uporabu u EU-u 

Plastične vrećice u EU-u 

Ambalaža u EU-u 

#EUBeachCleanup

Ograničenje iz Uredbe REACH

Leave A Comment