Komisija je danas odabrala 85 inovativnih projekata s nultom neto stopom emisija koji će dobiti 4,8 milijardi eura bespovratnih sredstava iz Inovacijskog fonda, što će pridonijeti stavljanju u pogon vrhunskih čistih tehnologija širom Europe. U okviru poziva na podnošenje prijedloga za 2023. prvi se put dodjeljuju sredstva projektima različitih razmjera (veliki, srednji i mali te pilot-projekti), pri čemu je naglasak na proizvodnji pomoću čistih tehnologija. To je najveće ulaganje od osnivanja Inovacijskog fonda 2020., čime je ukupni iznos potpore narastao na 12 milijardi eura, dok se broj projekata povećao za 70 %.

Odabrani projekti provode se u 18 zemalja: Belgiji, Danskoj, Njemačkoj, Estoniji, Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Mađarskoj, Nizozemskoj, Austriji, Poljskoj, Portugalu, Slovačkoj, Finskoj, Švedskoj i Norveškoj. Obuhvaćaju širok raspon sektora iz sljedećih kategorija: energetski intenzivne industrije, energija iz obnovljivih izvora, skladištenje energije, industrijsko upravljanje ugljikom, mobilnost s nultom neto stopom emisija (uključujući pomorski i zračni prijevoz) te zgrade s nultom neto stopom emisija.

Odabrani projekti trebali bi početi s radom prije 2030. te se očekuje da će se tijekom prvih deset godina rada emisije smanjiti za oko 476 milijuna tona ekvivalenta CO2. To će pridonijeti europskim ciljevima dekarbonizacije, smanjiti emisije iz sektora koje je posebno teško dekarbonizirati, ojačati europske industrijske proizvodne kapacitete te istaknuti vodeći položaj Europe u području tehnologije i otpornosti lanaca opskrbe.

 

Dodatne informacije

Pitanja i odgovori

Rezultati prethodnih poziva na podnošenje prijedloga u okviru Inovacijskog fonda 

Portfelj projekata u okviru Inovacijskog fonda (s informacijama o odabranim projektima)

Nadzorna ploča za projekte u okviru Inovacijskog fonda 

Sustav EU-a za trgovanje emisijama (ETS)

Provedba europskog zelenog plana

Leave A Comment