U dogovoru s državama članicama postignutom u subotu, 16. studenoga, Parlament je uspio obraniti ambiciozan proračun EU-a za sljedeću godinu, osiguravajući da se njime rješavaju trenutačni izazovi i poboljšavaju životi građana.
Prvi godišnji proračun nakon revizije dugoročnog financijskog okvira EU-a
U veljači 2024., tijekom revizije dugoročnog proračuna EU-a, Parlament je osigurao znatna povećanja za ključne prioritete, kao što je potpora Ukrajini, što su zastupnici uspjeli zadržati za proračun za 2025. Osigurali su i financiranje troškova otplate za Europski instrument za oporavak (EURI), koji su gotovo dvostruko veći od prvotno predviđenog iznosa za 2025., uz istodobnu zaštitu financiranja ključnih programa kao što su Erasmus+ ili istraživanja.
Parlament osigurao dodatna sredstva za programe EU-a
Zastupnici su također dobili dodatna sredstva za ključne programe u godišnjem proračunu za 2025. Uspješno su ispregovarali dodatnih 230,7 milijuna eura povrh početnog nacrta prijedloga Komisije, s naglaskom na ključnim inicijativama kao što su istraživanja, zdravlje, obrazovanje, mladi poljoprivrednici, koordinacija programa socijalne sigurnosti, krizni odgovori na prirodne katastrofe, borba protiv klimatskih promjena, humanitarna pomoć, vojna mobilnost i upravljanje granicama. Osim tih dodatnih sredstava, velika povećanja ostvarena prethodnim uštedama doprinijet će proračunu za 2025., uključujući 422 milijuna eura za Erasmus+ i 20 milijuna eura za Obzor Europa.
Proračun je usvojen s 418 glasova za, 185 protiv i 67 suzdržanih. Vijeće je već odobrilo ovaj sporazum 25 studenoga.
Izjave
Johan Van Overtveldt (ECR, BE), predsjednik Odbora za proračune, izjavio je: „Ovim proračunom rješavaju se hitni izazovi, uključujući rusku agresiju na Ukrajinu, trenutačne migracijske pritiske, sve veću krizu na Bliskom istoku, posljedice prirodnih katastrofa i, prije svega, konkurentnost naših gospodarstava. Time će se osigurati da EU može učinkovito odgovoriti na te hitne situacije.” (Pogledajte cijeli govor na plenarnoj sjednici)
Victor Negrescu (S&D, RO), glavni izvjestitelj za proračun EU-a za 2025. (za dio III. – Komisija), izjavio je: „U iznosu od gotovo 200 milijardi eura proračun EU-a za 2025. veći je za 6 % od proračuna za 2024. To je povećanje od 10 milijardi eura kojim će se omogućiti odgovor na potrebe Europljana te istodobno otplatiti gospodarski oporavak Unije nakon pandemije, a da se pritom ne smanjuju sredstva za ključne programe. Odobravanjem proračuna EU-a za sljedeću godinu šaljemo snažnu poruku građanima EU-a da se, unatoč teškom političkom i gospodarskom kontekstu, EU može opremiti financijskim sredstvima potrebnima za provedbu svojih politika i odgovaranje na potrebe građana.” (Pogledajte cijeli govor na plenarnoj sjednici)
Niclas Herbst (EPP, DE), izvjestitelj za ostale dijelove, izjavio je: „Proračun EU-a za 2025. postignuće je kojim se gleda unaprijed, za preostale godine višegodišnjeg financijskog okvira (VFO za razdoblje 2021. – 2027.). Mogu potvrditi da smo uspješno obranili ključne prioritete Parlamenta: osnaživanje kibersigurnosti i unapređivanje upotrebe umjetne inteligencije u institucijama EU-a. Ovaj sporazum pokazuje našu predanost i odgovornost prema našim građanima.” (Pogledajte cijeli govor na plenarnoj sjednici
Kontekst
Više od 90 % proračuna EU-a financira aktivnosti u državama članicama EU-a i šire, od čega koristi imaju građani, regije, poljoprivrednici, istraživači, studenti, nevladine organizacije i poduzeća. Za razliku od nacionalnih proračuna, proračun EU-a prvenstveno je usmjeren na ulaganja, stvaranje rasta i prilika diljem Europske unije. EU opslužuje 27 zemalja s ukupno 450 milijuna stanovnika. S obzirom na to područje primjene, godišnji proračun EU-a relativno je malen – u prosjeku 160–180 milijardi EUR godišnje u razdoblju 2021. 2027. To je usporedivo s nacionalnim proračunom Danske, koja opslužuje 5,6 milijuna ljudi i oko 30% je manji od proračuna Poljske, koja ima 38 milijuna stanovnika. (Izvor: Komisija)