Posljednji petak u studenom globalno je poznat kao „Black Friday“ ili Crni petak, dan velikih sniženja koji slijedi nakon američkog Dana zahvalnosti. Ovaj dan postao je simbolom konzumerizma, obilježen mahnitom kupnjom i nekontroliranim trošenjem. Iako nudi mogućnost povoljnije kupovine, Crni petak sa sobom nosi i brojne negativne posljedice, uključujući gomilanje nepotrebnih stvari, povećanje otpada te ekološke i društvene izazove.
Jedan od ključnih problema povezanih s Crnim petkom jest pojačan rizik od prijevara, lažnih sniženja i zavaravajućih oglašavanja. Potrošači često donose impulzivne odluke, kupujući proizvode koji im nisu nužni, čime povećavaju količinu kućnog otpada. Dodatno, masovna proizvodnja, potaknuta rastućom potražnjom, pridonosi zagađenju okoliša i prekomjernom iskorištavanju resursa. Posebno je zabrinjavajuća situacija u tekstilnoj industriji, koja je među najvećim zagađivačima u Europi. Brza moda potiče proizvodnju odjevnih predmeta niske cijene, dok za izradu samo jedne pamučne majice može biit potrebno čak 2.700 litara vode – količina koju prosječna osoba popije u dvije i pol godine (Izvor: Europski parlament). Osim toga, tijekom pranja odjeće oslobađa se mikroplastika koja šteti ekosustavima, životinjama i ljudskkom zdravlju. Ovaj tradicionalni linearni model gospodarstva – „Kupi, iskoristi, baci“ – stvara ogromne količine otpada i dugoročno nije održiv.
Europska unija prepoznala je potrebu za promjenom i uvela brojne mjere za zaštitu potrošača i okoliša. Potrošačka prava u EU jamče transparentne informacije, zaštitu od lažnog oglašavanja, pravo na povrat robe te besplatnu zamjenu ili popravak neispravnih proizvoda u roku od dvije godine od kupnje. Uz to, EU aktivno promovira održivu potrošnju i tranziciju prema kružnom gospodarstvu.
Kružno gospodarstvo temelji se na dijeljenju, posudbi, ponovnom korištenju, popravku i reciklaži proizvoda, čime se produljuje njihov životni vijek. Time se smanjuje potreba za eksploatacijom sirovina, smanjuju se količine otpada i potiču inovacije. Cilj EU-a je do 2050. godine ostvariti kružno i klimatski neutralno gospodarstvo. U tu svrhu, uvedene su strategije za smanjenje otpada i povećanje održivosti, uključujući projekte poput AWASTER-a.
Projekt AWASTER, financiran iz programa prekogranične suradnje „Interreg Italija-Hrvatska 2021.-2027.“, primjer je dobre prakse u promicanju kružnog gospodarstva. Provodi ga LAG 5 uz partnere Istarska regionalna energetska agencija IRENA, Udruga Sunce iz Splita, talijanski LAG-a „VeGal“ i Grad Casarano. Cilj projekta je smanjenje otpada promoviranjem kružnog gospodarstva, kroz provedbu edukativnih aktivnosti usmjerenih obrazovnom i gospodarskom sektoru.
Posebna pažnja posvećena je podizanju svijesti među poduzetnicima, s naglaskom na proizvodni i turistički sektor. U sklopu projektnih aktivnosti, organizirat će se edukativne radionice koje će služiti za razvoj održivih poslovnih modela kroz povećanje produktivnosti resursa i smanjenje ekoloških učinaka.
Crni petak nije samo prilika za povoljnu kupovinu, već i povod za promišljanje o našim potrošačkim navikama. Prihvaćanjem načela kružnog gospodarstva i sudjelovanjem u projektima poput AWASTER-a, možemo smanjiti negativne učinke pretjerane potrošnje. Promjena je moguća ako biramo kvalitetne proizvode, izbjegavamo nepotrebne kupnje i podržavamo inicijative koje pridonose održivoj budućnosti. Na taj način Crni petak može postati simbolom odgovornog ponašanja, a ne samo konzumerizma.