
U redovitom paketu odluka o povredama prava EU-a, Europska komisija poduzima pravne radnje protiv država članica koje se ne pridržavaju obveza koje proizlaze iz prava EU-a.
Tim se odlukama, kojima su obuhvaćeni različiti sektori i područja politika EU-a, nastoji osigurati pravilna primjena prava EU-a u korist građana i poslovnih subjekata.
Ključne odluke koje je donijela Komisija razvrstane prema području politike. Komisija je zaključila 104 predmeta u kojima su problemi s državama članicama riješeni bez potrebe za njezinim dodatnim postupanjem.
Priopćenje za medije s prikazom povreda prava EU-a prema područjima politika nalazi se ovdje.
Odluka koja se odnosi na Hrvatsku:
OKOLIŠ
Komisija poziva HRVATSKU da prati i sprečava usputni ulov kitova, morskih kornjača i morskih ptica ribarskim plovilima
Europska komisija odlučila je pokrenuti postupak zbog povrede upućivanjem službene opomene Hrvatskoj (INFR(2024)2223) jer nije provela mjere propisane Direktivom o staništima (Direktiva 92/43/EEZ) kako bi se pratio i spriječio usputni ulov kitova, morskih kornjača i morskih ptica ribarskim plovilima. Usputni ulov je slučajno hvatanje neciljanih vrsta tijekom ribolovnih aktivnosti. Na temelju Direktive o staništima države članice dužne su pratiti slučajno hvatanje i ubijanje strogo zaštićenih vrsta i osiguravati da nema znatan negativan utjecaj na te vrste. Osim toga, države članice moraju poduzimati potrebne korake kako bi izbjegle znatno uznemiravanje zaštićenih vrsta na područjima mreže Natura 2000 i pratiti stanje očuvanosti zaštićenih vrsta. Hrvatska nije uspostavila sustav za praćenje slučajnog hvatanja i ubijanja zaštićenih vrsta na temelju Direktive o staništima tijekom ribolova. Usto, Hrvatska nije zaštitila glavatu želvu od znatnog negativnog utjecaja usputnog ulova niti je poduzela potrebne mjere da se izbjegne znatno uznemiravanje određenih morskih ptica na dva područja mreže Natura 2000 određena za njihovu zaštitu. Naposljetku, Hrvatska nije provela nadzor stanja očuvanosti nekoliko zaštićenih vrsta. Stoga Komisija upućuje službenu opomenu Hrvatskoj, koja ima dva mjeseca da odgovori i ukloni nedostatke na koje je ukazala Komisija. Ako ne dobije zadovoljavajući odgovor, Komisija joj može uputiti obrazloženo mišljenje
Za više informacija o postupku zbog povrede prava EU-a pogledajte sva pitanja i odgovore.
Više pojedinosti o povijesti predmeta dostupno je u registru odluka o povredama.